BİTKİ ÇAYI NASIL DEMLENİR

Bitki çayı hazırlarken ilk olarak dikkat etmeniz gereken, kullanacağınız suyun taze kaynamış ve klorsuz olmasıdır. Yapılan araştırmalar, klorun birçok hastalık esnasında zararlı ekileri olduğunu saptamıştır. Suyu kaynattıktan sonra bir-iki dakika dinlenmeye bırakın. Porselen bir demliğe önce çay bitkisini koyun ve üzerine gerekli miktarda su ekleyin. Genellikle 1 tatlı kaşığı kuru veya bir avuç taze ot için dörtte bir litre oranında su kullanılır. Kök bitkileri kullanarak çay yapacağınız zaman (zencefil, havlıcan gibi) aynı miktarda suyu ve bitkiyi birlikte cezveye koyup kaynatmanız gerekir. Çayın demlenmesi için 2-5 dakika beklemeniz yeterlidir. Afiyet olsun. 

 
ADAÇAYI  
Mide va bağırsak gazlarını gidermede, mide bulantısını kesmede etkilidir. Hazım sisteminin düzenli çalışmasına yardımcıdır. Boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplarını gidermede, bakterilere, virüslere ve mantar hastalıklarına karşı etkilidir. Göğsü yumuşatır, astımdaki sıkıntıları azaltır. Doğal bir idrar ve ter söktürücüdür.

ALTINOTU ÇAYIYour browser may not support display of this image.  
Böbrek taşlarını eritme özelliği olduğu bilinmektedir. Doğal bir idrar söktürücüdür. Ödem, albümin, mesane iltihabı, idrar yolu ve prostat iltihaplarını gidermede yardımcıdır. Romatizma, safra kesesi, eklem ağrılarına etkilidir. Antiseptik ve doğal antibiyotik özellikleri vardır.  
 
AMBER ÇİÇEĞİ KUŞBURNU MEYVELİ ÇAYI  
Şeker hastalığına faydalıdır. Sindirim sistemini rahatlatır. Kramp ve adale ağrılarının dindirilmesinde yardımcıdır. Afrodizyak etkisi olduğu bilinmektedir. Sinir sistemini yatıştırıcı ve anspazmatik özellikleri vardır. İdrar yolu enfeksiyonunu önlemede etkilidir. Yüksek derecede C vitamini içerir. Vücudun savunma sistemini güçlendirir. Yorgunluğu giderir.

ANASON ÇAYI  
Hazmı kolaylaştırma, iştahsızlığı gidermede etkilidir. Mide ve bağırsak gazları, kusma ve ishale karşı kullanılır. Adet kanamalarının düzenli olmasını destekler. Anne sütünü artırıcı, sinirleri yatıştırıcı ve uykusuzluğu giderici özellikler taşır. Migren ağrılarını kesme, beyin yorgunluğunu gidermede etkindir. Kalbi kuvvetlendirdiği ve kan dolaşımın düzenli olmasını sağladığı bilinmektedir.  
 
Your browser may not support display of this image. BİBERİYE ÇAYI  
Sindirim sistemi rahatsızlıkları, kramplı mide ağrıları, bağırsak ve safra kesesi rahatsızlıkları, kas ve eklem romatizması, sinirsel rahatsızlıklar, alçak kan basıncı, kronik güçsüzlük, romatizma ve gut hastalıklarına faydalı olduğu bilinmektedir. Öksürük, dizanteri, karaciğer hastalıkları, karaciğer yetmezliği, ateş düşürme, sedef, egzama, mantar ve kaşıntılı alerjilere karşı da kullanılır. Bay ve bayanlarda cinsel gücü artırıcı etkisi vardır. 
 
BÖĞÜRTLEN ÇAYI  
Hafif kabız edici özelliği olmakla beraber doğal bir idrar söktürücüdür. Ayaktaki şişlikleri ve gözlerdeki zafiyeti gidermede yardımcıdır. Mesane taşlarının düşürülmesinde etkilidir. Hafıza kaybını önleyici özelliği vardır. Diş etleri, bademcik ve boğaz iltihapları, ishal ve basura karşı kullanılır. Ağız yaralarını gidermede etkilidir. Kan yapıcı etkisi vardır. Ses kısıklığına da iyi geldiği bilinmektedir. Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.  
 
ÇAKŞIR ÇAYI  
Şeker düşürücü, cinsel gücü artırıcı ve iştah açıcı özellikleri olan bir bitki çayıdır. 
 
CİVANPERÇEMİ ÇAYI  
Adet kanamaları, menopoz dönemi, yumurtalık iltihapları, rahim akıntıları ve sırt ağrılarında etkili olduğu bilinir. Kan yapma özelliği vardır. Mide ve bağırsak kesesi rahatsızlıklarında mayasıl, ülser, gastrit ve benzeri  hastalıklarda, mide ve basur kanamalarında kullanılır. Ayrıca yara ve burun kanamalarında da iyileştirici etkisi vardır. En popüler kan dindirici bitkilerden biri olarak tanınır. 
 
EBE GÜMECİ ÇAYIYour browser may not support display of this image.  
Solunum sistemi tahrişleri ve iltihaplarında koruyucu olarak kullanılır. Üst solunum yolları enfeksiyonları, bronşitte göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü ve öksürük kesici özelliğe sahiptir. Ağız mukozası hastalıkları, faranjit, bronşit, soğuk algınlığı astım ve gripte kullanılır.  
 
ELMA ÇAYI  
Yüksek besin değeri yanında, nefes darlığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bağırsakları temizleme, karaciğeri besleme, sinirleri ve adaleleri kuvvetlendirmek için de kullanılır. Bedenin ve zihnin yorgunluğunu aldığı bilinir. Böbrekteki kum ve taşların düşürülmesinde destekleyicidir. Kan temizleyici, hazmı kolaylaştırıcı ve ateş düşürücü özellikleri vardır. 
 
ENGİNAR ÇAYI  
Karaciğer ve böbrek yetmezliği, sarılık ve hepatit hastalıkları, obezite, kurdeşen, romatizma ve egzamaya karşı faydalı bir çaydır. Kan dolaşımının düzenlenmesinde yardımcıdır. Kolesterolün sebep olduğu damar sertliği, kalp sancıları, enfarktüs, beyin kanamaları gibi rahatsızlıklara karşı önleyici özelliği vardır. Kanı temizleme, vücuttaki  toksin ve zehirli maddeleri atma ve vücuda dinçlik verme özellikleri vardır. Kalp adalelerinin kuvvetlenmesinde, üre ve kolesterolü düşürerek kalbin rahat çalışmasında etkilidir. Mideyi dezenfekte ederek daha rahat çalışmasına yardımcı olur. 
 
FUNDA ÇAYI  
Diüretik idrar yolları antiseptiği olarak da bilinir. Safra söktürücü, sistit üriner sistemde kum ve taş düşürücü, böbrek üstü bezleri çalıştırıcı etkileri vardır. Böbrekleri temizleyerek enfeksiyonları önleyici ve zayıflatıcı etkilere sahiptir.  
 
GİNKO BİLOBA ÇAYI  
Zihin açıcı ve unutkanlığı giderici bir bitki olarak tanınır. Beyindeki oksijen seviyesini artırdığı bilinir. Doku yenileyici özelliğe sahiptir. Dolaşım problemleri, vertigo, baş dönmesi ve tinitüs, kulak çınlaması gibi rahatsızlarda etkilidir. Yüksek kan basıncı ve damar sertliğine karşı vücudu destekler.  
 
GÜLHATMİ ÇAYI  
Doğal bir balgam söktürücüdür. Vücuda rahatlık verir. Nezle ve öksürükten kaynaklanan şikayetleri gidermede yardımcıdır. Boğaz, bademcik ve diş eti iltihaplarında kullanılır. Bağırsak iltihaplarında etkilidir. Mide ve bağırsak ağrılarında, onikiparmak ve ince bağırsak, kolit gibi ülserlik iltihapları temizleme özelliği ile tanınır.  
 
DAĞ ÇAYI  
Uyarıcı, gaz söktürücü, iştah açıcı ve mide ağrılarını kesici özelliklere sahiptir.  
 
Your browser may not support display of this image. IHLAMUR ÇAYI  
Ihlamur çiçeği yatıştırıcı, idrar verici, göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü ve boğazda gıcık giderici özelliklere sahiptir. Ihlamur çiçeği banyosunun da yatıştırıcı bir özelliği vardır. Balla karıştırılıp içildiğinde mide ülserine karşı etkili olur. Ayrıca, kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. Öksürüklerde yumuşatıcı rahatlatıcı ve terletici etkilere sahiptir.  
 
ISIRGAN ÇAYI  
İdrar artırıcı bir bitki çayıdır. Metabolizmayı uyarıcı, kuvvet verici, idrar yolları iltihabında ödem çözücü özelliğe sahiptir. Toksin atıcı, bakterilere karşı koruyucu etkileri vardır. Kalbi destekler.  
 
KANTARON ÇAYI  
Dahilen kantaron içerdiği hiperisin maddesinden dolayı orta şiddetteki depresyona karşı faydalı olduğu bilinir. Özellikle menopozda görülen bitkinlik, endişe ve sıkıntıları giderici olarak kullanılır. Bitki, taşıdığı bioflavonitler ve hiperforinden dolayı yatıştırıcı, sakinleştirici özelliğe sahiptir.  
 
KARABAŞ ÇAYI  
Ağrı kesici, yatıştırıcı özellikleri vardır. Dahilen idrar yollarında, haricen basit yaralarda mikrop öldürücü etkisi olduğu bilinmektedir. Sinirsel baş ağrısı, uykusuzluk ve yüksek tansiyon gibi şikayetlerde de etkilidir.  

KEKİK ÇAYI  
Bakterilere karşı etkisi bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Doğal bir balgam söktürücüdür, kuru ve balgamlı öksürüklerde rahatlatıcı etkisi vardır  
 
KUŞBURNU ÇAYI  
Kuşburnu A vitamini ve karotenoidler içermesi nedeniyle gece körlüğü ve diğer göz problemlerine karşı kullanılır. Bağışıklığı güçlendirir ve vücuda dirilik sağlar. 100 gram kuşburnunda bir sandık portakala eşdeğer C, B1 ve B12 vitamini vardır. Besleyicidir. Raşitizme karşı etkilidir. Kan temizleyici özelliği vardır. Güçlü bir kurt düşürücü ve bağırsak yumuşatıcısı olarak bilinir. Mide kramplarına ve sindirim sistemi zorluklarına karşı faydalıdır. Enfeksiyonlara ve bulaşıcı hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Nezle ve gribe karşı koruyucu özelliği vardır. Kansere karşı koruyucu etkisi olduğu bilinmektedir. Romatizma ağrılarını gidermede ve basur tedavisinde iyi sonuçlar verir. 
 
LİMON ÇAYI  
A, B, C ve D vitaminleri bakımından zengindir. Kalbi ferahlatır, böbrek tıkanıklıklarına ve bademcik iltihaplarına karşı kullanılır. Tansiyonu düşürücü özelliği vardır. Nezleye iyi geldiği, sinir sistemini yatıştırdığı bilinir. Mideyi rahatlatarak hazmı kolaylaştırır, idrar sökmede etkilidir. Mide bulantısını kesme ve kusmayı önlemede etkili bir çaydır. 
 
MELİSSA ÇAYIYour browser may not support display of this image.  
Yatıştırıcı, gaz söktürücü, terletici ve antiseptik etkilere sahiptir. Huzursuzluk ve sıkıntıları gidermede etkilidir. Hafızayı kuvvetlendirici özelliğiyle ünlüdür. Baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi şikayetlerde kullanılır. Hazımsızlık, baş ağrısı ve migrene karşı da faydalıdır. Sedef hastalıklığını iyileştirici özelliği vardır. Kalbe kuvvet ve ferahlık verdiği, çarpıntı ve sıkıntıyı uzaklaştırıp zihni açtığı bilinmektedir. Akrep sokmalarında yakı olarak kullanılabilir. Diş ağrılarını dindirdiği bilinmektedir.  
 
MERSİN ÇAYI  
Astım, bronşit ve nefes darlığını giderici özelliği vardır. Bakterilere ve virüslere karşı iyi bir antiseptiktir. Kanama kesici ve yatıştırıcı olarak da kullanılır. Verem bel soğukluğu, şeker hastalığı, akciğer iltihabı, müzmin ishal ve idrar yolu rahatsızlıklarına karşı etkilidir.

NANE ÇAYI  
Yatıştırıcı, gaz söktürücü, bulantı giderici olarak kullanılır. Nâne esansı, çok miktarda kullanıldığında zehir etkisi göstermesine karşılık, az miktarda kullanıldığında mide ağrılarına ve bulantılara karşı etkilidir.

NANE-IHLAMUR ÇAYI  
Organizmanın savunma gücünü artırarak ateşli soğuk algınlıklarını kısa sürede giderilmesinde etkilidir. Uykusuzluğa karşı da kullanılır. Spazm giderici olarak da bilinir. Kan dolaşımını düzenleyerek migren ağrılarının giderilmesine faydalıdır. Göz çapaklarını giderici özelliği vardır. 
 
NANE-LİMON ÇAYI  
Mide ağrı ve spazmlarına faydalıdır, bulantıyı önleyici özelliği vardır. Migren, uykusuzluk, baş dönmesi ve nezleye etkilidir. Gaz söktürücü, kramp giderici, ağrı kesici ve antiseptik özellikleriyle vücudu ferahlatır. 
 

PAPATYA ÇAYI  
İdrar çoğaltıcı, iştah açıcı, yatıştırıcı ve gaz söktürücü etkilere sâhiptir. Basur memelerinde ağrı kesici, tedâvi edici özelliği vardır. Boğaz, solunum yolu, mide ve bağırsak iltihap ve ağrılarını gidermede etkilidir. Haricen deri ve mukoza iltihaplarında kullanılır. Bebekler ve küçük çocuklarda gaz söktürücü olarak kullanılır.  
 
PORTAKAL-ELMA ÇAYI  
Sindirim sistemine olumlu etkileri vardır. Soğuk algınlığı, öksürük, ses kısıklığına karşı kullanılır. Yatıştırıcıdır. Uyku verir, içindeki C vitamini ve pektin oldukça faydalıdır. Kolesterolü düşürücü, idrar ve hacet yollarındaki sorunları giderici özelliği vardır. Vücudun su dengesini korumada yardımcıdır. Yüksek derecede potasyum içerir. Cildin kurumasını sağlamak ve kırışıklıkların meydana gelmesini önlemek gibi özelliklere sahiptir. Kasları kuvvetlendirici, hazmı kolaylaştırıcı, kalp krizini ve damar sertliğini önleyici etkileri vardır. Bulantı ve kusmayı gidermede etkilidir.  
 
REZANE-ANASON ÇAYI  
Mide ve bağırsak gazlarını gidermede etkilidir. Hazım kolaylaştırıcı, iştah açıcı özelliğe sahiptir. Uyku hissi verir. Emzikli bayanlarda süt bezlerini faaliyetini artırır. Ağrı kesici özelliği olup kan dolaşımının düzenli olmasında yardımcıdır. Kalbi kuvvetlendirici ve yorgunluğu giderici etkisi vardır.  
 
REZENE ÇAYI  
Mide ve bağırsak hareketlerini artırır. Bronş mukozası üzerindeki salgıları artırmada ve iltihap gidermede etkilidir. Gaz söktürücü ve süt artırıcı özellikleri vardır. Göz damarlarını kuvvetlendirdiği bilinir. Çocuklarda iştah açıcıdır.  
 
SALEP  
Öksürük ve bronşite faydalıdır. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasına yardımcıdır. Zihni çalıştırma gücünü artırıcı özelliği vardır.  
 
SİNAMEKİ ÇAYI  
En ünlü doğal müshil ilâcıdır. Kolit ve spastik kabızlıkta kullanılmaz.  
 
YEŞİL ÇAY  
Yeşilçay içerisindeki kateşinler sayesinde; kanser riskini azaltıcı, akciğer, mide, bağırsak, karaciğer ve deri kanserlerinin hücrelerin gelişmesini önleyici, tümör küçültücü özellikleri vardır. Kolesterol düşürücü, tansiyon dengeleyici, kan şekerini ayarlayıcı ve antibakteriyel etkilere sahiptir. Ağız kokusuna karşı da kullanılır. Grip virüsüne karşı etkilidir. İçerisindeki vitamini sayesinde performansı olumlu yünde etkiler. Yorgunluğu ve uyku halini ortadan kaldırır. İdrar söktürücüdür. Stresi azaltır. Kan damarlarını güçlendirir. Diş çürümesini önlemede yardımcı olup, içerisindeki E vitamini sayesinde antioksidan özelliğe sahiptir. Yaşlanmayı geciktirici, kemik erimesini engelleyici etkilere sahiptir. Kilo verdirir. Migrene faydalıdır.  
 
ZENCEFİL-IHLAMUR ÇAYI  
Nefes darlığı, astım ve bronşitte faydalıdır. Bağırsak gazlarını giderici, karın ağrılarını yatıştırıcı özelliği vardır. Karaciğer tıkanıklığını, mide üşütmesi ve ishale karşı etkilidir. Ağrı kesicidir. Unutkanlığa karşı da kullanılır. Her türlü soğuk algınlığına faydalıdır. Gevşetici, sakinleştirici ve terletici özellikleri vardır.